Turlar / Komşularımıza ziyaret… Bulgaristan ve Romanya

Komşularımıza ziyaret… Bulgaristan ve Romanya


2019/06/13

Mesleğimi bir kez daha sevdim.  Zaten hobilerini yapan insanlar bir tek gün bile çalışmış sayılmazlar.

Uzun yıllar otelcilik yaptıktan, misafirlere hizmet verdikten sonra kendime hizmet almanın tadını yaşıyorum.  Masanın karşısına geçerek.

Ve yılların kazanımı ile kendimize harcadığımız emeklerin,  donanımların meyvelerini topluyorum şimdilerde. Özellikle ülkemi gezmeyi, tarihi, coğrafyası, lezzetleri, gelenekleri, bölgenin aktiviteleri, inanç ve yaşam şekilleri gibi pek çok konuda yerinde yaşayarak bilgileniyorum. Hem de rehberlerimizin anlattıkları bilgiler ışığında gezdikçe daha da çok öğreniyorum. Ve tabii ki, hayatıma yeni insanlar giriyor. Ben onlarla zenginleşiyorum. Her insandan farklı bir değer alıyorum.

ACENTANIN DOSTU ACENTADIR

Özellikle son aylarda İzmir dışından meslektaşlarım ile tanışmak ve onlarla birlikte ne kadar güzel işler yaptığımızı, aynı dili konuşan evrensel bireyler olduğumuzu gördük. Sektör dostlarımız ile iş arkadaşlığının dışında ”Acentanın dostu acentadır” anlayışının doğruluğunu hissettik.  Bir şekilde tanıştığımız arkadaşlarımızı tanıma fırsatı bulduk.

MICE NEDİR?

Meetings ( Toplantı ) –  İnsentives ( Teşvik Gezisi) – Congress ( Kongre) – Exhibitions ( Sergi) sözcüklerinin baş harflerinden oluşuyor. İşte bizleri de bir araya getiren, bu alanlarda hizmet veriyor olmamız.

İşte bu anlamda kuruluşundan bugüne ses getiren network etkinlikleri, kişisel ve uzmanlığa yönelik eğitim programları, sosyal sorumluluk projeleri, yurt içi ve yurt dışı tanıtım gezileri ile adından oldukça fazla söz ettiren Uluslararası  MICE Endüstrisi Derneği  etkinliklerine nitelikli bir organizasyon daha ekledi.

 EĞİTİM GEZİSİ

15-19 Mayıs tarihlerinde Bulgaristan- Romanya FAM TRIP ( İşveren, turizm yönetimi veya operatör tarafından gezi personelini bir bölgeye veya sunulan hizmetlere aşina kılmak için düzenlenen geziler ) kısaca “eğitim gezisi” dediğimiz organizasyonlar. Diğer bölgedeki kişilerle tanışıp kart alışverişlerimizin yapıldığı toplantıları da içeren organizasyonlarda bir yandan yeni destinasyonlar görürken bir yandan da bir sonraki etkinliklerimizde çalışabileceğimiz, karşılıklı iş birliği geliştirebileceğimiz acenteler ile bir araya geldik.

Önce bizim bilmemiz, yaşamamız gerekir ki, misafirlerimize bu süreçleri hem anlatalım, hem de yeni öneriler olarak sunabilelim.

BULGARİSTAN-ROMANYA

Buraya kadar şüphesiz her şey çok güzel. Bir de ya çok önceden gittiğimiz ya da hiç gitmediğimiz yerlere gidiyorsak,  çook daha güzel.

Bulgaristan’da Sofya ve Plovdiv ( Filibe) . Romanya’da ise Bükreş,  Sinaia, Bran ve Braşov’a gittik.

Her yerin kendine göre bir artısı, güzelliği var elbette.  Polivdiv’i de sevdik ancak Romanya’ya tekrar gitmek için karar aldık.   Balkan turlarının neden bu kadar ilgi gördüğünü şimdi daha iyi anladık.

Komşularımızda geçirdiğimiz, dolu dolu dört gün için Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği’ne katkısı ve emeği olan herkese bir kez daha teşekkürler…

Fazla ertelemeden

Gezmek,  Görmek, Gitmek”   gerek..

Bircan Tağıl